Наукова діяльність студентів

Науково-дослідна та інноваційна робота студентів є найважливішим аспектом формування особистості майбутнього вченого та фахівця високої кваліфікації. Студенти мають унікальну можливість здобути навички вченого-дослідника у великому науковому центрі, яким є НТУ «ХПІ».

У Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук  прийняли участь 769 студентів університету. За підсумками переможцями за період 2015-2019 рр. стали 350 студентів нашого університету, 18 % – переможці у  суспільних науках, 82 % –  переможці в технічних науках. Зокрема за 2019 рік 69 переможців у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт. Дипломи I ступеня одержали 18 студентів, II ступеня – 25, III ступеня – 26 студентів.

Харківський регіональний конкурс студентських наукових робіт проводиться з ініціативи Ради ректорів та Головного управління освіти і науки Харківської облдержадміністрації. Переможцями конкурсу за період 2015-2019 рр.  стали 58 студентів нашого університету, з них дипломи І ступеня одержали 12 студентів, дипломи ІІ ступеня –18 студентів, дипломи ІІІ ступеня –28 студентів. Серед вузів Харкова НТУ «ХПІ» посідає 1 місце за напрямом «Технічні науки» і 2-3 місце в загальному рейтингу.

У конкурсі студентських проектів «Харків – місто молодіжних ініціатив», який  другий рік поспіль проводиться за ініціативою Харківського міського голови Г.А. Кернеса, переможцями конкурсу стали 10 студентів нашого університету. Автори проектів, які зайняли призові місця в номінаціях, нагороджені Подяками Харківського міського голови, сертифікатами та грошовою премією в розмірі 20 тисяч і 15 тисяч відповідно.

5 студентів виявилися в числі переможців всеукраїнському проекті «Авіатор» та «Харчові технології» для студентів технічних спеціальностей.

Всеукраїнський фестиваль інженерних талантів «Future of Ukraine» – 2019 організували Благодійний Фонд імені Святого Володимира та Асоціація ректорів вищих технічних навчальних закладів України за участі компаній «Прогрестех-Україна», «Тукана Інжиніринг Україна» та «Боінг Україна». Переможцем 2019 року став Юлій Ткачов.

Цього року студенти кафедри технології кераміки, вогнетривів, скла та емалей Ірина Тимошенко та Павло Корекян посіли 1 місце на Міжнародному конкурсі студентів інженерних спеціальностей ICAMES 2019 (International Cultural and Academic Meeting of Engineering Students), який відбувся у Стамбулі. Всього в ньому взяли участь 80 майбутніх інженерів з 11 країн Європи, Азії, Африки та Південної Америки. Команда НТУ «ХПІ» – єдина з України, яка вже 2-й рік поспіль отримує грант та представляє країну на ICAMES.

В НТУ «ХПІ» реалізована освітня стипендіальна програма CIG R&D Lab, – інвестиційної компанії Chernovetskyi Investment Group (CIG). Переможцями 2-го етапу стали  2  студентських проекти у 2018 році та 5 проектів у 2019 році.

Військовослужбовець Збройних Сил України, курсант Військового інституту танкових військ НТУ «ХПІ», молодший сержант Олег Зімніков приніс українській збірній перемогу на міжнародних змаганнях «Cateran Yomp 2019».

На базі НТУ «ХПІ» проведено 30 конференцій та семінарів студентів та молодих учених міжнародного, всеукраїнського та регіонального рівня, які включено до плану МОН України.

Загальна кількість публікацій за участю студентів – 4655 одиниць, з них самостійно – 1678. Студентами отримано 81 патент на винаходи (у співавторстві).

Рада молодих вчених

У 2019 році дорадчий колегіальний орган молодих вчених університету працював над реалізацією низки завдань у відповідності до Положення про Раду молодих вчених НТУ «ХПІ».

Основними результатами діяльності Ради молодих вчених за звітний період є наступні:

За грантом на вивчення англійської мови для молодих вчених (реалізується щорічно з 2015 року) за відкритим конкурсом відібрано 4 групи аспірантів та викладачів НТУ «ХПІ» (одна група з рівнем А2 та три групи рівня B1). Це дозволяє вдосконалити мовну підготовку для розширення міжнародного співробітництва та презентації наукових результатів закордоном.

Вісник НТУ «ХПІ» серії «Нові рішення в сучасних технологіях», за видання якого відповідає Рада молодих вчених НТУ «ХПІ», індексується в міжнародних наукометричних базах Google Academy та Index Copernicus. Подано заявку до Web of Science Core та Scopus. Серію включено до каталогу журналів відкритого доступу – DOAJ, кожній статті присвоюється DOI. За звітний період вийшло з друку 4 випуски.

Для стимуляції конкурентоспроможності і наукової діяльності молодих вчених проведено щорічний конкурс «Кращий молодий науковець НТУ «ХПІ». Переможцями конкурсу 2019 року стали: Дмитро Данильченко, Мар’яна Стрижак; Валентин Ковшик; Сергій Радогуз; Ксенія Мінакова; Світлана Петрасова; Сергій Петров.

Молоді вчені стали співорганізаторами щорічного міжуніверситетського квесту «В пошуках скарбів науки», наукового квесту для понад 70 школярів. Долучилися до проведення лабораторних робіт з фізики, хімії, біології, екології онлайн спільно з освітньою платформою «На урок!».

Молоді науковці НТУ «ХПІ» стали представниками Українського національного вузла Міжнародного Дня світла ЮНЕСКО. В рамках цієї роботи було отримано грант на участь в урочистій конференції «Illuminating Education» («Освіта, що дає світло») Міжнародного дня світ-ла 2019 року. Конференція відбулася 16 травня в місті Трієст (Італія) в Міжнародному центрі теоретичної фізики імені Абдуса Салама (ICTP).

В період 19 – 22 листопада в НТУ «ХПІ» відбулася XIII Міжнародна науково-практична конференція магістрів та аспірантів «Теоретичні та практичні дослідження молодих вчених», яка зібрала понад 500 учасників за сімома напрямами: 1) комп’ютерні та інформаційні технології, автоматика і управління; 2) електротехніка та електромеханіка, радіотехніка та енергетичне машинобудування; 3) економіка і підприємництво, менеджмент і адміністрування; 4) хімічна технологія та продовольча промисловість, біотехнологія і розробка корисних копалин; 5) соціально-політичні, природні і гуманітарні науки, спорт і здоров’я людини; 6) фізика, матеріалознавство і металургія; 7) машинобудування і транспортне машинобудування. Збірник тез конференції видано в електронному вигляді: http://web.kpi.kharkov.ua/masters/wp-content/uploads/sites/135/2019/12/zbirnik-tez_2019.pdf

Креативний простір молодих вчених «Науковий Андеграунд» – клуб наукового співробітництва та інтелектуального дозвілля, створений для підтримки наукової, винахідницької та іншої творчої діяльності, взаємодії молодих вчених. За 2019 рік в креативному просторі проведено понад 80 заходів, з них понад 25 за участю партнерів. Заходи відвідали понад 1000 відвідувачів. Розроблено і реалізовано 8 освітніх, науково-популярних і соціальних проектів, зокрема, тренінги зі STEM-освіти, з інклюзії, тренінг та написання проектів на гранти «Активні громадяни». В креативному просторі впродовж року регулярно проводилися Дні науки, воркшопи в форматі 15х4, засідання клубу Electrolium, клубу інтелектуальних настільних ігор та англійського розмовного клубу.

Рада молодих вчених керує роботою креативного простору «Арсенал ідей Україна: простір ідей Science&Museums», в якому протягом року проводяться професійно-орієнтаційні науково-популярні заходи. Набути-ми навичками молоді вчені діляться з всіма охочими в рамках щотижневого освітнього заходу «Суботи з Політехом» а також підчас шкільних канікул в рамках тижневого заходу «Канікули з Політехом». В рамках тижневого курсу понад 50 безкоштовних інтерактивних лекцій та майстер-класів охоче відвідують близько 1000 слухачів, адже свої воркшопи та інтерактивні ігри представлять молоді вчені з понад 30 різнопрофільних кафедр університету.

 Впродовж 2019 року молоді науковці НТУ «ХПІ» взяли участь в понад 50 виїзних освітніх заходах з популяризації технічної освіти. Як правило, заходи проводяться не лише в Харківській, а й прилеглих областях. Разом із школярами політехніки відтворюють експерименти з механіки, молекулярної фізики, електрики, магнетизму, оптики, коливань.

У червні 2019 року молоді вчені провели другу інтенсивну школу «STEMcamp School НТУ «ХПІ», що була започаткована минулого року. Її учасниками стали 100 школярів з Харківщини, а також Запорізької та Кіровоградської областей. Вони розробили і представили 20 наукових проєктів на фестивалі науки, який став завершальною подією школи.

Рада молодих вчених виступила співорганізатором XVI щорічної Міжнародної конференції з практичної науки «HANDS ON SCIENCE» 2 –6 вересня 2019 року, яка вперше пройшла в Україні. Темою конференції стала інноваційна освіта в науці та техніці. Робота секцій охопила різні напрями: фізику, хімію, географію, біологію, геологію, екологію, астрофізику, математику, робототехніку, соціологію, психологію, та інші Проведення заходу посприяло широкому обміну передовими методиками, навчальними програмами, поширенню знань про науку, способів і підходів до її популяризації.

В період 28 жовтня – 1 листопада молоді науковці долучилися до організації та проведення першої осінньої школи «STEMCamp for Educators», фінансування якої здійснювалося за рахунок гранту Посольства США в Україні. У проекті взяли участь 17 вчителів математики, фізики, інформатики та хімії зі своїми командами школярів. Учасники школи представили 5 регіонів України. В ході проведення заходу команди здійснили розробку понад 20 наукових проектів.

Молоді науковці НТУ «ХПІ» спільно з молодіжною асоціацією «Альменарас» (Андалусія, Іспанія) реалізували проект міжнародної співпраці 2019-2-ES02-KA105-ADAE6923 за програмою молодіжних освітніх обмінів Erasmus+ Європейської комісії. А саме 10 – 18 грудня 2019 року молоді вчені у складі української команди взяли участь у тренінгу «Навчання в різноманітті» в Серро Муріано, Кордова, Іспанія.