Науково-дослідна та інноваційна робота студентів є найважливішим аспектом формування особистості майбутнього вченого та фахівця високої кваліфікації. Студенти мають унікальну можливість здобути навички вченого-дослідника у великому науковому центрі, яким є НТУ «ХПІ».
В університеті налагоджена система залучення студентів до наукової та інноваційної діяльності.
У Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт прийняли участь 213 студентів університету. За підсумками переможцями ІІ туру Всеукраїнського конкурсу у 2019-2020 р.р. стали 62 студентів нашого університету, з них дипломи І ступеня одержали 24 студентів, дипломи ступеня – 19, дипломи ІІІ ступеня – 19. НТУ «ХПІ» серед 253 закладів вищої освіти України посідає восьме місце. У 2019-2020 р.р. НТУ «ХПІ» є базовим вищим навчальним закладом з проведення ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямками «Двигуни та енергетичні установки» та «Прикладна геометрія, інженерна графіка та ергономіка». Всі підсумкові науково-практичній конференції ІІ туру конкурсу було проведено на високому науковому та організаційному рівні.
ХІV Харківський регіональний конкурс студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук проходив у квітні-травні 2020 року. Переможцями конкурсу стали 6 студентів нашого університету, які одержали дипломи І, ІІ та ІІІ ступеня. НТУ «ХПІ» серед вузів Харкова посідає перше місце за напрямом «Технічні науки»
НТУ «ХПІ» прийняв участь у всеукраїнському проекті «Авіатор» та «Харчові технології» для студентів технічних спеціальностей. 35 політехніка виявили бажання позмагатися. 10 з них потрапили до другого етапу конкурсу.
Студенти нашого університету брали участь у міжнародних конкурсах студентських наукових робіт. Міжнародні конкурси студентських наукових робіт проводяться з метою розширення міжнародних зв’язків, активізації наукової роботи студентів як найважливішого фактору формування фахівців, залучення студентів до участі у наукових програмах, проектній, конструкторській та інших формах науково-дослідної діяльності. Серед переможців багатьох конкурсів 15 студентів ХПІ.
В вересні, за результатами конкурсу, Володимир Хлудєєв – переможець в номінації «Студенти (курсанти) вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації».
24 червня 2020 року в НТУ «ХПІ» відбувся фінал другого сезону освітньо-стипендіальної програми CIG R&D LAB від Chernovetskyi Investment Group (CIG). За підсумками презентацій проектів, журі визначило два найкращих стартапа: чат-бот психолог зі штучним інтелектом «Elomia» і проект «Space Ceramic». Кожна з команд-переможців отримає від CIG інвестиції в розмірі 250 тис. гривень на подальший розвиток своїх стартапів.
На базі НТУ «ХПІ» проведено 10 студентських конференцій та семінарів міжнародного, всеукраїнського та регіонального рівня, з них 5 – включено до плану МОН України.
Харківські політехніки взяли участь в десятій Міжнародній студентській олімпіаді з інформаційних технологій «IT-Universe 2020». За підсумками фінальних переможцем став студент НТУ «ХПІ» Євген Рубєжин. Він виборов III місце, успішно виступивши у фіналі конкурсу «Розробка мобільних застосунків».
Відеоробота «Политех, всё это Политех» студентів НТУ «ХПІ» завоювала Гран-прі харківського міського конкурсу «Студентська весна-2020».
В НТУ «ХПІ» відбулася щорічна конференція з відбору студентів для проходження навчання та стажування в Німеччині зі стипендією від програми німецької служби академічних обмінів DAAD. а підсумками конференції, 16 студентів ХПІ, слухачів програми «Німецькомовний інженер» від Німецького освітнього центру ХПІ, пройшли відбірковий конкурс.
За підсумками шестиденного HACKATHON, мета якого — підвищення і поліпшення навичок студентів в сфері програмування, команда політехніків «Fsociety» посіла перше місце. Стажування проходило з вересня 2019р. по лютий 2020р. за підтримки європейської програми ERASMUS +.
Студенти НТУ «ХПІ» взяли участь в XII Міжнародній студентській олімпіаді в сфері інформаційних технологій «IT-Планета 2018/19». За підсумками студенти Політеху зайняли призові місця в декількох конкурсах олімпіади, крім того НТУ «ХПІ» став переможцем серед українських вишів і виборов статус Чемпіона України в третій раз поспіль.
Загальна кількість публікацій за участю студентів – 803 одиниць, з них самостійно – 220.
Рада молодих вчених
В 2020 році дорадчий колегіальний орган молодих вчених університету працював над реалізацією низки завдань у відповідності до Положення про Раду молодих вчених НТУ «ХПІ». Метою Ради молодих вчених НТУ «ХПІ» є представництво, захист і реалізація професійних, інтелектуальних, юридичних і соціально-економічних прав та інтересів молодих вчених університету. Згідно з цим, основними напрямками діяльності Ради були: створення та підвищення кадрового потенціалу НТУ «ХПІ» шляхом підтримки професійного розвитку молодих вчених; зростання наукового потенціалу НТУ «ХПІ» та конкурентоспроможності молодих вчених університету; професійна орієнтація та популяризація науки для залучення абітурієнтів до НТУ «ХПІ».
Представники НТУ «ХПІ» стали переможцями щорічного конкурсу на здобуття обласних іменних стипендій в галузі науки у 2020 році. За результатами конкурсу було призначено сорок іменних стипендій, три з них — у молодих вчених Харківського Політеху (в одній гуманітарній номінації та двох природничих).
Молоді вчені НТУ «ХПІ» у співпраці з освітньою платформою «На урок» реалізували навчально-мотиваційний міждисциплінарний проект «Слідами CHORNOBYL». Це — цикл відеоуроків, які розкривають тему Чорнобильської катастрофи, а також націлені на розвиток компетенцій та наукового світогляду в повсякденному житті у школярів і вчителів.
В листопаді 2020 р. молоді науковці – Ксенія Мінакова та Дмитро Данильченко стали стипендіатами Кабінету Міністрів України для молодих вчених. Вчена-фізик НТУ «ХПІ» Ксенія Мінакова стала співавтором книги, яка вийшла в американському академічному видавництві John Wiley & Sons, Inc. (Хобокен, Нью-Джерсі, США).
Троє представників НТУ «ХПІ»: кандидат технічних наук Альона Глушко, кандидат історичних наук Василь Маліков і кандидат фізико-математичних наук Світлана Меньшикова були удостоєні стипендій Харківської області в категорії «обдаровані молоді науковці».
В листопаді 2020 р. молоді науковці – Ксенія Мінакова та Дмитро Данильченко стали стипендіатами Кабінету Міністрів України для молодих вчених.
Шести викладачам та аспірантам Харківського Політеху присудили Премії Верховної Ради України для молодих вчених. За результатами конкурсу на здобуття стипендії Верховної ради України для молодих науковців – докторів наук отримано дві іменні стипендії. Стипендіатами стали Олексій Ларін – професор кафедри динаміки та міцності машин та Роман Зайцев – старший дослідник кафедри фізичного матеріалознавства для електроніки та геліоенергетики.
Ксенія Мінакова – лауреат у номінації «Наукова діяльність» отримала нагороду міського конкурсу «Молода людина року – 2020».
За результатами конкурсу на здобуття стипендії Верховної ради України для молодих науковців – докторів наук отримано дві іменні стипендії. Стипендіатами стали Олексій Ларін – професор кафедри динаміки та міцності машин та Роман Зайцев – старший дослідник кафедри фізичного матеріалознавства для електроніки та геліоенергетики.
12 лютого 2020 року, на підставі Постанови №48 Президії Національної Академії Наук України, було присуджено премії за кращі наукові роботи. Серед переможців молоді вчені Стисло Богдан доцент кафедри «Промислова та біомедична електроніка» та Ситников Павло інженер кафедри «Зварювання».
В 2020 році молодими науковцями НТУ «ХПІ» на конкурс наукових робіт МОН України подано 11 запитів, 4 з яких було профінансовано.
Молоді науковці організували та проводили міжнародні науково-практичні конференції, освітні проекти «На урок», презентували третій сезон eō Business Incubator в Харкові.
В університеті налагоджена система залучення студентів до наукової та інноваційної діяльності. З метою заохочення студенти отримують грошові премії, грамоти та дипломи, публікують статі в наукових виданнях, розміщують фото на стендах, переможці деяких конкурсів їздять за кордон, також студенти залучаються до активної громадської діяльності, спрямованої на вирішення актуальних соціальних проблем України.